University clinical center of Republika Srpska, Banja Luka, Bosnia and Herzegovina
University Clinical Center of Kosovo, Pristina, Kosovo
Faculty of Medicine, Banja Luka, The Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina, University of Banja Luka, Banja Luka, Bosnia and Herzegovina
Clinical Radiology Department, University clinical center of Republika Srpska, Banja Luka, Bosnia and Herzegovina
Clinical Radiology Department, University clinical center of Republika Srpska, Banja Luka, Bosnia and Herzegovina
Neurology Clinic, University clinical center of Republika Srpska, Banja Luka, Bosnia and Herzegovina
Uvod. Magnetna rezonanca (MR) je pouzdana metoda u detekciji epileptogenihlezija, ali postoje podijeljena mišljenja o dijagnostičkoj vrijednosti MRjačine magnetnog polja 3,0T u odnosu na 1,5T. Cilj rada je bio da se utvrdisenzitivnost i specifičnost MR jačine magnetnog polja 3,0T za detekciju ikarakterizaciju epileptogenih lezija u odnosu na MR 1,5TMetod. Od juna 2013. do maja 2014. godine u Zavodu za kliničku radiologijuUKC R. Srpske pregledano je 58 ispitanika na oba MR uređaja po protokolu zaepilepsiju. Nalaze su nezavisno opisivala dva radiologa i konsenzusom došlido referentnog nalaza. Upoređivanjem promjena otkrivenih na oba aparataza MR sa referentnim standardom odredili su senzitivnost i specifičnost MR1,5T i 3,0T za detekciju i karakterizaciju lezija.Rezultati. Konsenzusom su identifikovane 72 referentne, potencijalno epileptogenepromjene kod 50 bolesnika. Nije utvrđena značajna razlika u brojuidentifikovanih lezija niti u karakterizaciji lezija između dva radiologa pripregledu nalaza dobijenih na MR 1,5T i 3,0T. Podjednaka senzitivnost MR(0,986) u detekciji epileptogenih lezija u odnosu na referentni standard jezabilježena za nalaze oba radiologa i na MR 1,5T i 3,0T. Specifičnost MR udetekciji lezija je bila nešto niža kod prvog nego drugog radiologa samo na 3,0T(0,75 vs. 0,875). Senzitivnost i specifičnost MR u karakterizaciji epileptogenihlezija iznosila je za nalaze prvog radiologa 0,91, odnosno 0,87 na MR 1,5T,a 0,97, odnosno 0,75 na 3,0T. Senzitivnost (0,94) i specifičnost (0,87) MR ukarakterizaciji lezija kod drugog radiologa su bile jednake i na MR 1,5T i 3,0T.Zaključak. Nije utvrđena statistički značajna razlika u senzitivnosti i specifičnostiMR jačine magnetnog polja 3,0T u odnosu na 1,5T u detekciji i karakterizacijiepileptogenih lezija. Performanse MR kod evaluacije epilepsijeviše zavise od adekvatnog protokola i obučenosti radiologa nego od jačinemagnetnog polja MR uređaja.
Authors retain copyright. This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
The statements, opinions and data contained in the journal are solely those of the individual authors and contributors and not of the publisher and the editor(s). We stay neutral with regard to jurisdictional claims in published maps and institutional affiliations.