Department of Psychiatry, Faculty of Medicine, Banja Luka, The Republic of Srpska, Bosnia and Herzegovina, University of Banja Luka , Banja Luka , Bosnia and Herzegovina
Department of Psychiatry, Faculty of Medicine , University of Banja Luka , Banja Luka , Bosnia and Herzegovina
Uvod. Ovaj članak istražuje sličnosti i razlike između posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) i trajnih promjena ličnosti nakon katastrofičnog iskustva (TPL). TPL je dijagnostička kategorija uključena u Međunarodnu klasifikaciju bolesti - 10. revizija (MKB-10). PTSP i TPL opisani su u dva kompleta MKB-10 kriterijuma, dijagnostičkim kriterijumima za istraživanje, te u vodiču opisa i kliničkoj dijagnostici. Ovaj članak ističe sličnosti i razlike između evropskih i američkih kriterijuma i dijagnostičkih smjernica za PTSP. Cilj rada je da seutvrdi da li postoje razlike između ispitanika s dijagnozom PTSP i onih s dijagnozom TPL na osnovi varijabli koje se koriste u testovima i da li dijagnoze PTSP imaju uporište u MKB-10 u odnosu na razdoblje trajanja poremećaja. Metode. Analizirano je 60 ispitanika Klinike za psihijatriju, od kojih je 30 ispitanika s dijagnozom PTSP i 30 s dijagnozom TPL. U radu je prvenstveno korišten Holenov PTSS-10 test (Posttraumatic stress simptom test) i skala uticaja događaja IES (Impact of Events Scale-15 stavki). Dodatni podaci o izloženosti traumama i simptomi PTSP prikupljeni su sa Harvard trauma upitnikom HTQ (Harvard Trauma Questionnaire), verzija za Bosnu i Hercegovinu. Hi-kvadrat test i diskriminativna analiza su korištene za statističku analizu. Rezultati. Ukupni rezultati testa PTSS-10 i IES testiranja nisu pokazali statističkiznačajne razlike između ispitanika s PTSP i EPCACE (p>0.05). Nema statistički značajne razlike između ispitanika s PTSP i TPL u pogledu izloženosti ratnim traumama, mjesečnim primanjima i godinama obrazovanja. Trajanje bolesti ispitanika s PTSP i TPL ne pokazuje statistički značajne razlike. Sve dijagnoze PTSP apsolutno zadovoljavaju sve kriterijume prema MKB-10 za TPL. Dodatne analize podataka vezane za izloženost traumi i simptome PTSP na temelju upitnika HTQ u ispitanika s PTSP i TPL nisu pokazale statistički značajne razlike. Zaključak. Evidentno je da predstavljeni rezultati mogu direktno uticati naprevalenciju PTSP i TPL. Dakle, umjesto dijagnoze TPL imamo u upotrebi dijagnozu PTSP.
Authors retain copyright. This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
The statements, opinions and data contained in the journal are solely those of the individual authors and contributors and not of the publisher and the editor(s). We stay neutral with regard to jurisdictional claims in published maps and institutional affiliations.